Film Contest

BEST ITALIAN FILM
– “Stai sereno” by Daniele Stocchi

BEST INTERNATIONAL FILM
– “El Atraco” by Alfonso Diaz – Spain

BEST DOCUMENTARY
– “L’Eredità di Muir” by Vanni Giannotti

PEOPLE’S CHOICE AWARD
– “La Pelota” by Fernando G. Pliego – Spain

BEST DIRECTOR
– Toofan Nahan Ghodrati for “Zona” – Iran

SPECIAL MENTION UNI3 (University of three ages)
– “La Pelota” by Fernando G. Pliego – Spain

SPECIAL MENTION
– “Javed” by Tariq Bashir – Pakistan

BESTSCREENPLAY
– “Fantasia” by Teemu Nikki – Finland

BEST ANIMATION FILM
–  “Lego Love” by Manuel Muttarini

SPECIAL MENTION – PREMIO SPONSOR
– Enrico Protti for “Stazione ad altissima automazione”

BEST LOCATION
–  Pino Zaccaria for “L’insolito incontro”

BEST FILM (over 20 minutes long)
– “Nobody dies here” by Simon Panay – France

SCREENPLAY CONTEST:

WINNER: “Ultima tigara” by Sergio Ciro Cutrona
OFFICIAL SELECTION:
– “Still” by Giovanni Fania
– “Lo straniero” by Chiara Rossi
– “Una via di mezzo” by Antonio Firmani e Elena Damiano

Film Contest

BEST FILM
– “Una partita ai confini del mondo” by David Valolao

BEST DOCUMENTARY
– “Orizzonti vicini” by Giulio Luperi

SPECIAL PRIZE OF THE JURY
– “A passion of gold and fire” by Sebastien Pins – Belgium

DEBUT AWARD
– “Volevamo fare u cinema” by Niccolò Gentili

BEST IDEA AWARD
–  “14:00” by Kazuya Ashizawa

AUDIENCE AWARD
– “Cup of tea” by Jitendra Rai – India

BEST SCREENPLAY AWARD
– “Horror vacui” by Daniel Sanchez Chamorro – Spain

BEST ACTOR AWARD
– Carlo Pelucchi in “Buon pomeriggio”by Mario Blaconà and Daniele Benfenati

JURY SPECIAL MENTION
– “Ghost and Fulvio” by Sandro Vanzan

 

SCREENPLAY CONTEST:

WINNER: “Mary – Una storia vera” by Lorenzo Righi – Roma
OFFICIAL SELECTION:
– “Dentro” by Sebastiano Sacco and Nicola Pellino – Naples
– “Il fischio” by Edda Valentini – Rimini
– “A little bullet” by Daniele Esposito – Rome
– “Amici” by Grazia Serio – Castellana Grotte (BA)
– “Balbuz” by Renato Quittan – Vincennes (France)
– “I ciondolo dell’amicizia” by Daniele Pavan – Gallarate

Film Contest

BEST SHORT FILM
– “Il Tamaringo” by Stefano Valentini – Italy

BEST DOCUMENTARY
– “Piero Gerelli – Il fluire della vita” by Simone Rigamonti – Italy

SPECIAL PRIZE OF THE GIURY
– “Junk girl” by Mohammad Zare and Shalale Kheiri – Iran

DEBUT AWARD
– “Anime nel tempo” by Roberto Lelli – Italy

BEST EUROPEAN DIRECTOR
– Domenico Guidetti for “Dijinn Tonic” – Italy

AUDIENCE AWARD
– “La tete de l’emploi” by Wilfried Meance – France

BEST SOUNDTRACK
– “From the eastern lands” by Sarah Tabibzadeh – Iran

SPONSOR PRIZE
– “Coming to terms” by David Bertran – USA/Spain

CITY OF ISPRA PRIZE
– “Felicittà” by Laboratorio Laser – Fondazione Diamante – Lugano (Switzerland)

PROVINCIA DI VARESE PRIZE
– “Africa & Sport per l’Ethiopia” – Italy

SPECIAL MENTIONS:
– “Sin tu latido” by Maria Posada and Adrian Iglesias – Spain
– “Angels are dead” by Sahar Khoshcheshman – Iran
– “Fish” by Saman Hosseinpuor – Iran
– “Dobro” by Marta Hernaiz Pidal – Mexico

You can see the award cerimony clicking here:
Link premiazione

SCREENPLAY CONTEST:
2016 – subject: “La vita è meravigliosa”
“Mucche nel Tempo” by Vincenzo Pandolfi

Film Contest

BEST SHORT FILM
1° – “Teatro” by Ivan Ruiz Flores – Spain
2°- “La Sedia di Cartone” by Marco Zuin – Italy
3°- “Ignorance” by Andrea Lorenzini – Italy

SPECIAL PRIZE OF THE GIURY:
BEST ACTRESS:
– Laura de Pedro – for “Teatro” – Spain

BEST SPECIAL FILM:
– “la Stanza” by Michele Assante – Italy

AUDIENCE PRIZE:
– “Prigionieri 2014 – Fuga dall’ISIS” by Giuseppe Ciulla and Cristina Scanu – Italy

CITY OF ISPRA PRIZE
– “Islander Today” by Nicolò Piccione – Italy

SCREENPLAY CONTEST:
2015 – subject: “Tableaux Vivants”
“La cura” by Alessio Posar, Michele Prencipe, Laura Fusconi, Andrea Castagnetta

Film Contest

BEST DOCUMENTARY
– Godka Circa. Un buco nel Cielo – by Antonio Tibaldi – Italy

BEST SHORT FILM
– Zugzwang – by Jolanda Centeno – USA/Spain

BEST DIRECTOR
– Bartosz Kruhlik – Poland – for “The Heat”

BEST PHOTOGRAPHY
– Antonio Sanmarful – Spain – for “Echoes”

BEST ACTRESS
– Erica Rivas – Argentina – for “La Donna”

BEST ACTOR
– Aleksander Sosinski and Rafal Fudalej – Poland- for “The Heat”

CITY OF ISPRA AWARD
– “Najes” – by Bahran & Baham – Iran
– “Requiem for a Night” – by Yousef Kargar – Iran
– “The little man Michail” by Nicolay Bogomilov – Bulgary

AUDIENCE AWARD and SPECIAL PRICE OF THE JURY:
– “Teo” by Andrès White Cuartas – Colombia

SCREENPLAY CONTEST:
2014 – subject: “Davanti ad un Caffè”
“Surrogato” by Edda Valentini